ELOKUVAN ESITYKSET

Elokuvan tulevat esitykset

Päivitämme esitystiedot tälle sivulle ja Valontuojat Facebook-sivulle heti kun tiedot voidaan julkaista.

2019

19-20.10.2019 Merida (Meksiko) – Luz desde las oscuridad – Documentales finlandeses kiertue

21.10.2019 Oaxaca (Meksiko) – Luz desde las oscuridad – Documentales finlandeses kiertue

22.10.2019 Guadalajara (Meksiko) – Luz desde las oscuridad – Documentales finlandeses kiertue

23-24.10.2019 Xalapa (Meksiko) – Luz desde las oscuridad – Documentales finlandeses kiertue

25-26.10.2019 CDMX (Meksiko) – Luz desde las oscuridad – Documentales finlandeses kiertue

Elokuvan toteutuneet esitykset

2019

17.9. (la) klo 18:15 Rovaniemen Wanhat Markkinat (KinoTori elokuvateltta)

18.9. (su) klo 14:15 Rovaniemen Wanhat Markkinat (KinoTori elokuvateltta)

9.8. (pe) klo 21:00 Ierepetra (Kreikka) – 6th International Documentary Festival Ierapetra (Pachia Ammos) => Festival Award

8.8. (to) klo 21:45 Ierepetra (Kreikka) – 6th International Documentary Festival Ierapetra (Mosque Square, Ierapetra)

28.7. (su) klo 16:00 Napoli (Italia) – Social World Film Festival

26.5. (su) klo 10:45 Etowah Film Festival (USA)

3.5. (pe) klo 19:00 Tribute Film Festival (USA)

28.4. (su) klo 12:00 YLE-TV1

22.4. (ma) klo 19:15 YLE-TV1 (TV-ensi-ilta)

21.3. (to) klo 15:30 Tartto (Viro) – World Film Festival (Estonian National Museum, World Film Hall)

2.3. (la) klo 16:00 Larissa (Kreikka) – International Film Festival of Larissa

26.2. (ti) klo 16:30 Rovaniemi (Lapin yliopiston Mauri-sali – yksityinäytös)

18.2. (ma) 19:30 Holden Village Film Festival => Dokumenttielokuvien 2. palkinto

1.2. (pe) klo 13:00 Rovaniemi (Lapin yliopiston Mauri-sali – yksityinäytös)

29.1. (ti) klo 17:30 Joensuu (pääkirjaston Muikku-sali)

20.1. (su) klo 19:00 Kalamata (Kreikka) – Peloponnisos International Documentary Festival

14.1. (ma) klo 18:00 Oulu (Elokuvateatteri Studio – yksityisnäytös)

2018

Festivaaliesitykset:

4.11. (su) klo 10:45 Lübeck (CineStar Cinema 6) (Saksa) – 60th Nordic Film Days Lübeck => Dokumenttielokuvien kilpasarjan pääpalkinto

2.11. (pe) klo 16:45 Lübeck (CineStar Cinema 6) (Saksa) – 60th Nordic Film Days Lübeck

25.10. (to) Warsaw (Puola) – International Historical And Military Film Festival

20.10. (la) klo 14:25 New York (Silberman School of Social Work) (USA) – The Fatherhood Image Film Festival

28.9. (pe) klo 18:30 Luleå (Folkets Bio Royal) (Ruotsi) – Barents Film Festival

8.9. (la) klo 15:40 St George (Red Cliffs 2) (USA) – DOCUTAH International Documentary Film Festival => Festivaalin yleisöpalkinto pitkien elokuvien sarjassa

6.9. (to) klo 17:20 St George (Red Cliffs 1) (USA) – DOCUTAH International Documentary Film Festival

4.9. (ti) klo 15:10 St George (Red Cliffs 2) (USA) – DOCUTAH International Documentary Film Festival

5.8. (su) klo 15:00 Mäntyharju – Ilokuvafestivaali

9.6. (la) klo 13:20 Manchester (UK) – Telling Tales International Film Festival (Screen 1, 70 Oxford St) => Festivaalin pääpalkinto kansainvälisessä ammattilaissarjassa

26.4. (pe) klo 15:30 Anchorage (USA) – North x North Festival

Sähköturvallisuuden Edistämiskeskus ry:n tuella toteutettiin esityksiä Pohjois-Suomen alueella maaliskuu 2018 – kesäkuu 2018 välisenä aikana. Esityksissä oli paikalla keskustelemassa ohjaaja Antti Haase.

24.11. (la) klo 14:00 Tampere (Kulttuuritalo Laikku) – esityksen yhteistyökumppanina Deutsches Kulturzentrum Tampere

15.11. (to) klo 17:00 Helsinki (Tekniikan Museo) – esityksen yhteistyökumppanina Tekniikan Museo, ilmainen sisäänpääsy museoon

19.10. (pe) klo 17:00 Marrasjärvi (Marrasjärven koulu) – esityksen tukijana Rovakaira Oy

26.9. (ke) klo 19:00 Alajärvi (Elokuvateatteri Alareksi) – esityksen tukijana Alajärven Sähkö Oy

17-19.9. (pe-su) Rovaniemen Wanhat Markkinat (KinoTori elokuvateltta)

30.8. (to) klo 18:00 Enontekiö (Kino Hetta) – esityksen tukijana Enontekiön Sähkö Oy, Enontekiön kunta/Kulttuuri ja Kino Hetta

8.7. (su) klo 15:00 Kittilä (Kino Yläri) – esityksen tukijana myös Kittilän kunta

4.6. (ma) klo 18:00 Tervola (Tervolan nuorisoseurantalo) – esityksen tukijana myös Tenergia Oy

3.6. (su) klo 15:30 Oulu (Elokuvateatteri Studio)

2.6. (la) klo 15:30 Oulu (Elokuvateatteri Studio)

1.6. (pe) klo 16:30 Oulu (Elokuvateatteri Studio)

25.5. (pe) klo 18:00 Ylläs (Kino Kellokas)

20.3. (ti) klo 17:00 Tornio (BioRex elokuvateatteri) – esityksen tukijana myös Tornion Energia Oy

9.3. (pe) klo 18:00 Raattama (Loimu)

Majaoja-säätiön ja Rovakaira Oy:n tuella toteutettiin elokuvan Lapin kiertue syyskuu 2017 – tammikuu 2018 välisenä aikana. Esitykset järjestettiin yhteistyössä paikallisten kyläyhdistysten ja Lapin maakuntamuseon kanssa. Esityksiin oli vapaa pääsy ja ilmainen kahvi- ja pullatarjoilu. Esityksissä oli paikalla keskustelemassa ohjaaja ja elokuvassa esiintyviä henkilöitä sekä näytteillä valokuvatauluja Lapin sähköistyksestä.

28.1. (su) klo 18:00 Vuotso (Tankavaaran luontokeskus)

28.1. (su) klo 12:00 Vikajärvi (Vikajärven koulu)

27.1. (la) klo 18:30 Rautiosaari (Valajastalo)

27.1. (la) klo 14:00 Kivitaipale (Kivitaipaleen nuorisoseurantalo)

26.1. (pe) klo 18:30 Kinisjärvi-Vuoman kylätalo (Vuoman koulu)

26.1. (pe) klo 14:00 Kittilä (Kino Yläri)

14.1. (su) klo 18:00 Kittilä (Kino Yläri)

14.1. (su) klo 13:00 Sassalin kylätalo (Sassalin koulu)

13.1. (la) klo 18:30 Vanttauskoski (Yläkemijoen koulu)

13.1. (la) klo 13:00 Meltaus (Sattuma)

12.1. (pe) klo 18:30 Vuojärven monitoimitalo

2017

3.12. (su) klo 16:00 Sodankylä (Lapinsuu elokuvateatteri)

3.12. (su) klo 11:45 Rovaniemi (Lapin Kuntoutus – liikuntasali)

2.12. (la) klo 14:00 Sinetän kylätalo (Vanha koulu)

1.12. (pe) klo 18:00 Rovaniemi (Arktikumin Polarium-sali)

5.11. (su) klo 16:00 Kelontekemän työväentalo

4.11. (la) klo 13:00 Tepaston koulu

3.11. (pe) klo 18:00 Rovaniemi (Arktikumin Polarium-sali)

Festivaaliesitykset:

24.11. (pe) klo 17:00 Murmansk (Venäjä) – Northern Character Film Festival (Kirovin Kulttuuripalatsi)

9.9. (la) klo 13:00 Rovaniemen taiteiden yö (Kulttuuritalo Wiljami)

14.6. (ke) klo 14:00 Sodankylän elokuvajuhlat (Iso Teltta)